Miškai yra didžiulis mūsų visų turtas. Atėjus Lietuvos Nepriklausomybei, didžioji dalis miškų buvo privatizuoti – išdalinti žmonėms. Todėl dabar labai daug žmonių turi nuosavą mišką, tačiau toli gražu ne kiekvienam žmogui toks miškas yra reikalingas. Todėl žmonės ieško būtų kaip jie galėtų pasipelnyti iš turimo miško. Vieni ieško būtų mišką iškirsti, kiti – jį parduoti. Miško pardavimas ir miško pirkimas yra tapę labai dideliu verslui, kuriame sukasi milžiniški pinigai. Yra labai lengva pasakyti „parduodu mišką!„, bet vargu ar žmonės iš tikrųjų supranta koks sudėtingas yra šis procesas. Parduoti mišką už bet kokią kainą galbūt nėra sudėtinga, bet parduoti mišką, kad jis nepaliktų didelio nuostolio jūsų kišenėje – visai kitokia užduotis.

Kodėl žmonės parduoda mišką?

Jau minėjome, kad žmonės paduoda mišką, nes jie nori iš jo pasipelnyti. O ar yra lengvesnis būdas pasipelnyti iš miško nei tiesiog jį parduoti? Jį iškirsti vienu sykiu ar nuosekliai kirsti medienos pardavimui – užduotys, reikalaujančios daug pastangų. Juk reikia suprasti kaip veikia visas procesas, reikia surasti kas jį nukirs, reikia susitarti dėl medienos išvežimo ir galiausiai reikia sutarti kas tą medieną nupirks. O parduoti ją – taip pat nėra lengva, nes reikia žinoti rinkos kainas, kas savo ruožtu reikalauja įvairių konsultacijų su miškininkais ir kitais specialistais.

Todėl žmonės renkasi lengviausią kelią ir tiesiog sako parduoda mišką. Tačiau tai taip pat turi daug problemų. Jei norima parduoti mišką brangiai, tuomet neužtenka tik susirasti pirkėją. Šiandien yra daug privačių asmenų ir įmonių, kurios tik ir siekia pasinaudoti žmonių nesupratimu ir nusipirkti mišką kuo pigiau. O tuomet jie arba iš to miško išpeša kelis kartus didesnę naudą tiesiog jį iškirsdami arba jį parduoda už kelis kartus didesnę kainą.

Todėl miško pardavimas tikrai nėra toks paprastas dalykas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Miško kaina priklauso nuo daugybės kriterijų: miško dydžio, jame esančių medžių rūšies, tų medžių senumo ir t.t. Svarbu ir tai ar žmogus parduoda mišką su žeme ar be jos. Viso to pats žmogus dažnai nesupranta ir įsivertinti negali, todėl miško kainai nustatyti yra kviečiami ekspertai. Kartais pati įmonė, kuri planuoja įsigyti mišką, prieš jį pirkdama įvertina jo kaina ir apie ją informuoja miško savininką.

Parduoda mišką labai daug žmonių, bet klausimas yra ar jie jį parduoda už tinkamą kainą?

Įmonės perka mišką pigiau nei turėtų

Tiek medienos, tiek miškų pirkimas yra suktas verslas. Mes visi daugmaž įsivaizduojame kiek kainuoja mūsų būstas: dažniausiai pakanka nueiti į bet kokį nekilnojamojo turto pardavimų puslapį internete ir pažiūrėti kiek kainuoja panašaus tipo būstas. Apie tai galima išgirsti ir iš nuogirdų: už kiek panašų būstą pardavė kaimynai ar draugai.

Tačiau miško pardavimas – daug sudėtingesnis. Jei būstai iš esmės yra labai panašūs, tai miškai – net būdami vienas šalia kito – gali skirtis kaip diena ir naktis. Miško kaina, kaip jau minėjome, priklauso nuo labai daug faktorių. Tai savo ruožtu reiškia, kad tie, kas perka mišką, turi daugiau svertų tranzakcijoje nei tie, kas parduoda mišką.

Lietuvoje apskritai susidarė tokia situacija rinkoje, kad perkantiems mišką yra labai sunku prašauti su jo kaina. Miško vertė beveik visada būna gerokai didesnė nei jo pardavimo kaina. Įmonės, kurios perka mišką dažniausiai tą daro pigiau nei turėtų, nes dauguma pardavėjų apie miško kainą ir jos nustatymo subtilybes nusimano nedaug. Pridėkite prie to faktą, kad dažniausiai miško kainą įvertina pačių perkančiųjų įmonių atstovai/ekspertai ir turėsime gerą receptą, kaip nusipirkti mišką pigiai ir už gerokai žemesnę nei rinkos kainą. O tuomet jau galima daryti ką panorėjus: iš karto parduoti mišką už didesnę kainą, jį iškirsti…